چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد

به گزارش وبلاگ قالبفا، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد با درخواست آمریکا برای برگزاری نشست شورای امنیت درباره مساله هنگ کنگ مخالفت کرد و گفت: آمریکا، مشکل آفرین جهانی است.

چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد

ژانگ جون عصر چهارشنبه در واکنش به درخواست کلی کرافت کننده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت این سازمان به دلیل تصویب قانون امنیتی چین درباره هنگ کنگ این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: چین به طور کلی با درخواست بی اساس آمریکا برای نشست شورای امنیت مخالفت می کند. قانون امنیت ملی برای هنگ کنگ یک مساله کاملا داخلی چین محسوب می شود و هیچ ارتباط به ماموریت شورای امنیت ندارد.

کننده دائم چین در سازمان ملل متحد ادامه داد: واقعیت ها بارها و بارها اثبات می کنند که آمریکا، مشکل ساز جهانی است. این آمریکا است که تعهدات خود را تحت قوانین بین المللی نقض می کند. چین از آمریکا می خواهد با فوریت قدرت سیاسی و زورگویی خود را متوقف سازد.

کنندگی آمریکا در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در درخواست خود برای برگزاری نشست فوری شورای امنیت آورد: آمریکا عمیقا نسبت به اقدامات اتخاذ شده از سوی کنگره ملی خلق چین نگران است که به طور اساسی در درجه بالایی خودمختاری و آزادی تضمین شده تحت اعلامیه مشترک ساینو-بریتیش 1984 را تضعیف می کند.

این کنندگی با بیان اینکه اعلامیه مذکور مورد پذیرش سازمان ملل متحد هم قرار گرفته است، مدعی شد این نگرانی جهانی د نسبت به صلح و امنیت بین المللی و نیازمند توجه فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

در این بیانیه آمده است: از این رو، ایالات متحده امروز خواستار برگزاری یک نشست مجازی فوری شورای امنیت برای بحث درباره این مسایل و طرح امنیت ملی جمهوری خلق چین شد که نهادهای دموکراتیک هنگ کنگ و آزادیخواستار مدنی را به مخاطره می اندازد.

کنندگی آمریکا، مخالف چین با این نشست را ترس پکن از شفاف سازی قلمداد کرده و گفته است: چین معتقد است که می تواند از همه گیری فعلی جهانی بهداشت، برای منحرف کردن جهان از حمله مورد نظر خود به هنگ کنگ و لغو تعهدات خود نسبت به مردم آنجا سوء استفاده کند.

آمریکا در این بیانیه خود آورده است: این اقدام، همراه با مخفی کاری ناخوشایند چین و سوء استفاده از بحران کووید-19، نقض مداوم آن در تعهدات بین المللی حقوق بشر و رفتار غیرقانونی آن در دریای چین جنوبی، باید برای همه آشکار کند که پکن به عنوان یک عضو مسئول سازمان ملل رفتار نمی کند.

این بیانیه همچنین از چین خواسته است به سرعت، جهت را معکوس کند و به تعهد خود در اعلامیه مشترک ساینا-بریتیش احترام بگذارد.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ghalebfa.dostblog.ir شناسه مطلب: 5221

به "چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین با نشست شورای امنیت مخالفت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید