شبنم مقدمی: مهاجرت دومین سونامی است که وجود آدمی را به لرزه در می آورد

به گزارش وبلاگ قالبفا، تهران (پانا) - نشست پرسش و پاسخ فیلم ستاره بازی به کارگردانی هاتف علیمردانی با حضور کارگردان، علی سرتیپی (تهیه کننده) و ملیسا ذاکری (بازیگر) با اجرای محمدرضا مقدسیان در مرکز همایش های برج میلاد برگزار گردید.

شبنم مقدمی: مهاجرت دومین سونامی است که وجود آدمی را به لرزه در می آورد

در ابتدای این نشست هاتف علیمردانی گفت: متشکرم که در این شرایط سخت برای تماشای فیلم حضور داشتید و امیدوارم سلامتی به کشور بازگردد.ستاره بازی در ادامه تجربه های من در سینما است. من سعی می کنم با شواهدی که رو به رو می شوم و با آن ها زیست می کنم فیلم بسازم. این فیلم نیز مجموعه ای از تجربیات من در این چند سال با چاشنی کمی رویاپردازی است.

این کارگردان درباره حضور در جشنواره و دلخوری هایی که در گذشته مطرح نموده بود، گفت: من سال 96 فیلم آباجان را در جشنواره داشتم و اعتقاد داشتم که در برخی از بخش ها فیلم من نادیده گرفته شده و فقط درخواست کردم که قاعده بازی را بلد باشیم. به هرحال همیشه گاهی درباره فیلم ها اجحاف می گردد و فارغ از تمام نقاط قوت و ضعف و دلزدگی ها، جشنواره فیلم فجر تنها چراغ روشن امید این روزهای سینما در چنین شرایط غمیگینی است.

در ادامه سرتیپی درباره همکاری با علیمردانی برای تهیه فیلم ستاره بازی بیان نمود: من به عنوان پخش کننده و سرمایه گذار در فیلم های قبلی هاتف علیمردانی حضور داشتم. بعد از خواندن این قصه فهمیدم که شرایط پیچیده و دشواری دارد. این کار شرایط فراوری سختی داشت.

ذاکری درباره نقش آفرینی در کاراکتر صبا شرح داد: این چهارمین همکاری من با هاتف علیمردانی است و در تمام کارهایی که کنار ایشان بودم تجربه کسب کردم و نقش هایم چالش برانگیز بوده است. صبا از شخصیت اصلی من بسیار دور بود اما امیدوارم که از نتیجه راضی باشید.

علیمردانی نیز درباره ساخت این فیلم گفت: در تمام سال ها دغدغه کار اقتباسی را داشتم و دلم می خواست این تجربه را در کارنامه ام داشته باشم. من با شخصیت صبا نسبت دوری داشتم و او را می شناختم، زمانی که پای درد و دل مادر او نشستم و صداهای شخصیت اصلی را می شنیدم با آن درگیر و برای ساختش ترغیب شدم. مهاجرت ترومای بسیار وحشتناکی است و به مرگ عزیز می ماند. اگر قرار است از سرزمین مان برویم باید بدانیم نقطه موعودمان کجا است و چرا به آن جا می رویم.

در ادامه این نشست، شبنم مقدمی در یک ارتباط تلفنی درباره حضور در این فیلم گفت: این سومین تجربه همکاری من با هاتف علیمردانی است. من نگاه او را به مسائل اجتماعی می پسندم و بدون اتکا به هیچ جریانی در سینما روی پای خود ایستاده است. علیمردانی از آن دست بازیگرانی است که تعامل با او به راحتی اتفاق می افتد.

او ضمن عذرخواهی بابت عدم حضور در نشست به دلیل فیلمبرداری، درباره نقش مادر در این فیلم شرح داد: من انواع و اقسام مادرها را بازی کردم. اما در این شخصیت یک ناچاری و ناگریزی دیدم. این شخصیت مهاجر موفقی نبود و از این مبحث لطمه دیده بود. مهاجرت دومین سونامی است که می تواند وجود آدمی را به لرزه درآورد که این زن در فیلم دچار آن شد.

او ادامه داد: با هدایت های کارگردان و آنالیز فیلمنامه المان هایی را به نقش اضافه کردم تا درنهایت شخصیتی شد که در فیلم دیدید و امیدوارم که نتیجه کار راضی کننده باشد.

علیمردانی نیز درباره حضور شبنم مقدمی گفت: شبنم مقدمی از آن دست بازیگرانی است که هر کارگردانی آرزوی همکاری با او را دارد. ما به دلیل پاندمی پنج ماه بعد برخی پلان ها را فیلمبرداری کردیم و حفظ راکورد برای بازیگران سخت بود و صمیمانه از آن ها قدردانم.

او گفت: سعه صدری که علی سرتیپی برای ساخت این فیلم کردند را هیچ تهیه کننده ای نمی کرد. ضمن این که سرتیپی از هیچ کمکی دریغ نمی کرد و به فکر برگشت سرمایه نبود. اتفاق خوب هم برای ما حضور مایکل مدسن در این فیلم بود.

علیمردانی با بیان اینکه من به عنوان یک فیلمساز اجتماعی مسیری هموار را در ذهن خود تعریف می کنم، اضافه نمود: اما گاهی پیش می آید که پازل ها را پشت هم نمی چینم. من برپایه یک داستان واقعی این فیلم را ساختم و در فضای ناتورالیستی اتفاق تصادف برای دختر 19 ساله فاجعه ای بسیار عظیم است. پدرش به من گفت امیدوارم بعد از این فیلم کسی به درد صبا دچار نگردد.

او ادامه داد: چهار روز مانده به جشنواره فیلم فجر پارسال کار فیلمبرداری این فیلم تمام شد؛ اما به دلیل پاندمی ما نتوانستیم سکانس های جامانده را فیلمبرداری کنیم و از آن جایی که این فیلم مثل بوم نقاشی است کمی کار پیچیده بود.

سرتیپی نیز گفت: به دلیل شرایط خاصی که سرمای شدید آن کشور و هزینه های بالایش داشت؛ حدود یک ماه سکانس های داخلی مان را بازسازی کردیم و این کاری بسیار سخت بود. کوششمان این بود که بتوانیم بهترین کار ممکن را ارائه دهیم.

سرتیپی نیز در ادامه در شرح سپردن این کارکتر به ذاکری شرح داد: ما در آغاز کار کمی تست زدیم و از خانم های مختلفی تصویربرداری کردیم. من پیش از این ملیسا ذاکری را نمی شناختم، اما وقتی هاتف علیمردانی را به من معرفی کرد و او را دیدم به این نتیجه رسیدم که برای این کاراکتر مناسب است.

علیمردانی با این شرح که اعتماد تهیه کننده به کارگردان خیلی مهم است، گفت: ملیسا ذاکری برای چنین نقشی کوشش می کرد و کتاب می خواند. برای تقویت لهجه اش نیز بسیار کوشش کرد.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آینده کاری اش را چگونه می بیند، گفت: من انسان بلندپروازی هستم و دوست دارم برای رسیدن به صندلی بالاتر کوشش کنم. من برای این اثر سینمایی آزمون و خطاهای زیادی انجام دادم.

او ادامه داد: ما به لحاظ مفهوم در سینمای ایران غنی هستیم، اما وقتی از مرزهای ایران جا به جا می شویم با تکنیک های جدیدی روبه رو می شویم که همه برایت مثل کلاس درس عمل می نماید.

ذاکری در خاتمه از اعتماد هاتف علیمردانی و علی سرتیپی برای این اعتماد تشکر کرد و گفت: امیدوارم اتفاقات خوبی برای این فیلم و تمامی آثار رخ دهد.

او در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه آینده کاری اش را چگونه می بیند، گفت: من انسان بلندپروازی هستم و دوست دارم برای رسیدن به صندلی بالاتر کوشش کنم. من برای این اثر سینمایی آزمون و خطاهای زیادی انجام دادم.

او ادامه داد: ما به لحاظ مفهوم در سینمای ایران غنی هستیم، اما وقتی از مرزهای ایران جا به جا می شویم با تکنیک های جدیدی روبه رو می شویم که همه برایت مثل کلاس درس عمل می نماید.

ذاکری در خاتمه از اعتماد هاتف علیمردانی و علی سرتیپی برای سپردن این نقش تشکر کرد و گفت: امیدوارم اتفاقات خوبی برای این فیلم و تمامی آثار رخ دهد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: ghalebfa.dostblog.ir شناسه مطلب: 8810

به "شبنم مقدمی: مهاجرت دومین سونامی است که وجود آدمی را به لرزه در می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبنم مقدمی: مهاجرت دومین سونامی است که وجود آدمی را به لرزه در می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید