بحران بی سابقه در صنعت نفت آمریکا ، بدهی سنگین به نظام بانکی

به گزارش وبلاگ قالبفا، شرکت های تولیدکننده نفت شیل آمریکا، پالایشگاه ها و شرکت های اجرای خطوط لوله انتقال نفت در آمریکا به شدت با مشکل کمبود نقدینگی ناشی از سقوط قیمت نفت آمریکا در بازار جهانی و بدهی های سر به فلک کشیده روبرو هستند.

بحران بی سابقه در صنعت نفت آمریکا ، بدهی سنگین به نظام بانکی

به گزارش گروه مالی وبلاگ قالبفا، به نقل از رویترز، شرکت های فعال در صنعت نفت شیل آمریکا از جمله شرکت های تولیدکننده نفت، پالایشگاه ها و شرکت های ارائه دهنده خدمات مربوط به خطوط لوله انتقال به خاطر سقوط قیمت نفت در بازار جهانی ناشی از نبود جایگاه برای انبار کردن نفت و کاهش تقاضا به دلیل شیوع ویروس کرونا به شدت با مشکل کمبود درآمد و نقدینگی روبرو شده اند این در حالی است که این شرکت ها به نظام بانکی آمریکا ده ها میلیارد دلار بدهی دارند.

صنعت نفت شیل آمریکا در حالی با مشکل نبود پول برای بازپرداخت اقساط وام دست و پنجه نرم می کند که در شرایط کنونی در بحرانی قرار گرفته که در تاریخ صنعت نفت بی سابقه بوده است.

با توجه به آنکه شیوع ویروس کرونا صنعت حمل و نقل در جهان را تقریبا به طور کامل زمین گیر کرده تقاضا برای نفت در بازار جهانی 30 درصد کاهش یافته و این مسأله به بروز مازاد عرضه سنگین نفت در جهان منجر شده است.

این مسأله باعث شد تا قیمت نفت به میزان قابل توجهی کاهش یافته و شرکت های نفتی به امید بهتر شدن اوضاع در ماه های آینده به سمت ذخیره سازی نفت روی بیاورند.

از طرف دیگر همزمان با کاهش تقاضا، عربستان و روسیه به سمت جنگ بر سر قیمت نفت روی آورده و با حداکثر توان نفت خود را به سمت بازار جهانی پمپاژ کردند.

این مسأله مزید بر علت کاهش شدید تقاضا در بازار شد و قیمت ها را بیش از پیش پایین آورد و چشم انداز قیمت نفت برای ماه های آینده را همچنان پایین نگه داشت.

شرکت های نفت شیل آمریکا در حالی وارد این بحران شدند که سطح بدهی بسیار بالایی داشتند. چرا که طی سال های گذشته با امید به افزایش قیمت نفت با دریافت وام و سرمایه گذاری سنگین برای افزایش تولید، سرمایه گذاری های بزرگی برای افزایش تولید را در سراسر آمریکا انجام داده بودند.

با تبدیل شدن آمریکا به یکی از تولیدکنندگان نفت جهان همین شرکت ها قربانی موفقیت خود شدند چرا که افزایش سریع تولید نفت و رشد عرضه باعث شد قیمت نفت کاهش یافته و درآمد آن ها کم شود.

مؤسسات مالی هم که به این شرکت ها وام داده بودند صبر خود را از دست داده، اعتبار خود را کم کرده و شروع به اعمال فشار به شرکت های نفت شیل برای بازپرداخت بدهی های خود کردند.

در سایه شیوع ویروس کرونا قیمت نفت آمریکا از ابتدای سال جاری تا دوشنبه گذشته 75 درصد از ارزش خود را از دست داد و در روز دوشنبه شاهد منفی شدن قیمت نفت آمریکا در بازار بودیم.

در حالی که تا پیش از شکستن قیمت شرکت های نفت شیل اعلام کرده بودند که فقط یک پله هزینه کرد و تولید خود را کاهش می دهند حالا بنا به اعلام مؤسسات حقوقی مرتبط با صنعت نفت آمریکا قیمت به قدری شکسته شده که در طراحی ها هیچ مدلی برای بدترین سناریو تصور آن نمی شده است.

بنا به اعلام مؤسسه حقوقی هاینس اند بون حدود نیمی از 60 شرکت بزرگ نفت شیل آمریکا حالا در معرض خطر ورشکستگی قرار گرفته و باید راهی پیدا کنند که بتوانند حجم نقدینگی خود را افزایش دهند.

بادی کلاک کارشناس مؤسسه مذکور می گوید: لرزه های این سقوط قیمت بر تمام صنعت نفت آمریکا احساس خواهد شد و تمام شرکت های ارائه دهنده خدمات نفتی و گازی هم آن را احساس خواهند کرد.

بنا به گفته چندین کارشناس و منبع مالی و نفتی در آمریکا بسیاری از شرکت های میان دستی صنعت نفت آمریکا حالا در معرض خطر ورشکستگی قرار گرفته اند و در عین حال بانک های بزرگ آمریکایی هم در حال آماده شدن و زمینه چینی برای ضبط اموال شرکت های نفت شیل و تملک سهم آن ها در میادین نفتی و گازی هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 تیر 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: ghalebfa.dostblog.ir شناسه مطلب: 4793

به "بحران بی سابقه در صنعت نفت آمریکا ، بدهی سنگین به نظام بانکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بحران بی سابقه در صنعت نفت آمریکا ، بدهی سنگین به نظام بانکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید